Sport a meditace
Co bývá ve sportu často výsledkem přílišného snažení, nadměrného uvažování, strachu o výsledek a neustálého hodnocení? Křeč, ztuhlost, nízká sebedůvěra či přílišná tenze. K čemu to vede asi není nutné psát. Tzv. uvolněná koncentrace je jedním z hlavních klíčů sportovního úspěchu. Cesta k ní není jednoduchá, ale často bývá, především u vrcholových sportovců, zásadní. A především: dá se nacvičit. Stejně jako servis, vypilovaná klička či sval.
Sport a meditace
Dnes se podíváme na jeden ze způsobů, který nám k cestě za tzv. uvolněnou koncentrací může pomoci, tím je meditace. Pokud jste nečetli článek o důležitosti a propojení dýchání a meditace, tak rozhodně doporučuji. (Dýchání a psychika)
Tak například: Meditace ovlivňuje naše hormony, které upravují biochemickou rovnováhu našeho těla, snižuje krevní tlak a napomáhá k dokonalé souhře mysli a těla, která bývá především ve vrcholovém sportu zásadní!
Meditace je vědomá práce na sobě samých, nemusí to za každou cenu znamenat jen sedět pod stromem v jogínském posedu (i když samozřejmě může – viz mé foto z letošního jara níže). Meditace prohlubuje důvěru v naše vlastní schopnosti a objevuje nás samé a posouvá tak naše limity o kus dále, blíže k sobě samému a vlastnímu zdroji.
Při meditaci se koncentrace laktátu snižuje až o polovinu! Dostat se do zklidněného stavu vědomí před vypjatým zápasem vám s tímto může výrazně pomoci. Souvisí to i s poklesem klidové tepové frekvence. Zde se dá například využít speciálního „předzápasového“ dechového cvičení, které hojně využívám u svých klientů. A troufnu si říct, že se skvělými výsledky. A znovu připomínám…dá se nacvičit. Samo to na ulici prostě nepotkáte!
Podobné meditační techniky používá celá řada vrcholových sportovců – např. Lebron James ve videu níže dokonce během zápasu.
Ve výzkumu, který provedlo Cidar-Sinai medical center bylo použito meditační techniky, která využívá mantry. Výzkum prokázal, že lidé, kteří prováděli pravidelně meditaci nejen, že měli nižší krevní tlak, ale také lepší inzulinovou rezistenci a lepší variabilitu srdeční frekvence čili i regenerace byla kvalitnější. Další podobný experiment prokázal zvýšení zátěžové tolerance meditací až o 15 % včetně cvičení s maximální zátěží a lepší výsledky EKG.
Je prokázáno, že během meditace tělo vytváří větší množství endorfinů-hormonu štěstí.
- beta endorfin, nacházející se v podvěsku mozkovém,
- enkefalin a dynorfin, které se vyskytují po celém našem nerv. systému.
Kromě pocitu štěstí hrají navíc důležitou roli v našem imunitním systému.
Další výzkum ukázal, že když jsme ve stresu, množství některých hormonů, které ovlivňují např. naši imunitu, se ihned sníží, což znamená, že jsme náchylnější vůči veškerým virům kolem nás. Také jste zažili, že jste před důležitým utkáním, kde jste byli více ve stresu, najednou onemocněli nebo pociťovali fyzickou slabost?
Už víme, že naše tělo pomocí meditace uvolňuje tzv. endorfiny, která mají nemalý vliv na náš sportovní výkon. Nicméně další ze studií vědců na Center of Mindfulness in Medicine na Massachusettské univerzitě zjistila, že meditace také zvyšuje tvorbu melatoninu, což je jeden z nejdůležitějších hormonů regenerace a silný antioxidant.
Na vyšší úrovni meditace přináší výrazné změny, které v našem těle upravují biochemickou rovnováhu.
Pojďme ale zpět ke komplexnosti Sporthackingu a podívejme se na naše tělo jako na komplexní systém, kde je vše propojeno v jeden celek. Spojením těla a mysli při meditaci dochází k prohloubenému dýchání a zpomalení srdečního tepu, změní se tak krevní tlak i rychlost metabolismu, a především zde dochází k výraznému snížení svalového napětí.
Co je tedy často hlavní zabiják neúspěchu? Ano – ztuhlost, křeč či neuvolněnost. A postupným praktikováním výše zmíněných mechanismů dochází k čemu? No přece k výraznému snížení svalového napětí!
Uvolněná koncentrace – snížení svalového napětí vede k navýšení využívání vlastního potenciálu a ke stavům známým jako Flow.
Musím ale také zdůraznit, že k těmto pozitivním – fyziologickým změnám nedojde „pouhým“ odpočíváním. Jak prokázal další průzkum, pokud ležím a „odpočívám“ a nevykládám žádné úsilí, aby naše mysl směřovala určitým směrem, nedocílíme tak zpomalení metabolismu, snížení spotřeby kyslíku, ani snížení srdečního tepu!
Meditace vyžaduje vědomé úsilí. Musíme přimět mysl ke ztišení a klidu. Zároveň by měla být bdělá, aby nedovolila vstoupit rušivým myšlenkám nebo touhám. Když dokážeme mysl přimět ke klidu a tichu, ucítíme, jak se v našem nitru něco začíná dít!