Zpět

Gely ve sportu

Které ingredience se nejčastěji používají u sportovních gelů? Během 3 měsíců jsem vyzkoušel 25 gelů od různých značek, a to jak českých, tak italských, amerických, španělských a německých. V následujícím slovníčku pojmů jsem pro Vás připravil a rozepsal význam konkrétních ingrediencí.

Slovníček pojmů

Sacharidy

Sacharidům zde budeme věnovat nejvíce pozornosti, protože jsou základní součástí energetických gelů, které slouží vytrvalostním sportovcům. Níže najdete jejich rozdělení, jelikož společnosti vyrábějící energetické gely využívají k dodání energie širokou škálu sacharidů.

  • Maltodextrin: Je nejrozšířenějším zdrojem sacharidů v energetických gelech. Ačkoli je technicky složitým sacharidem, oxiduje maltodextrin přibližně stejnou rychlostí jako glukóza (1g/min). Díky tomuto aspektu v kombinaci s faktem, že maltodextrin není zdaleka tak sladký jako glukóza, je ideálním sacharidem pro použití v energetických gelech.
  • Glukóza/dextróza: Tyto dva pojmy jsou zaměnitelné, ale na etiketách se složením potravin uvádí většina firem zdroj cukru spíše jako dextrózu než glukózu – z prostých marketingových důvodů (glukóza má v potravinářském průmyslu negativní konotace). Glukóza je monosacharid a je primárním zdrojem energie pro mozek a svaly.
  • Fruktóza: Monosacharid nacházející se přirozeně v ovoci, zelenině a medu. Fruktóza je sladší než dextróza, ale mnohem pomaleji oxiduje (asi poloviční rychlostí). Fruktóza se vstřebává ve střevě jinak než glukóza. Několik studií prokázalo, že pokud se fruktóza přijímá spolu s dalšími sacharidy (např. glukózou, sacharózou, maltodextrinem), vstřebá se více sacharidů a rychleji, než když se přijme fruktóza či jiné sacharidy samostatně. Jediná nevýhoda fruktózy je, že kvůli jejímu pomalému vstřebávání může fruktóza po konzumaci příliš velkého množství najednou přejít do tlustého střeva (místo aby se vstřebala v tenkém střevě), což může vést k průjmu a potížím zažívacího traktu obecně. Proto nedoporučuji používat gely, kde na 1. místě bude uvedená fruktóza.
  • Sacharóza: Sacharóza je disacharid tvořený jednou molekulou glukózy a jednou molekulou fruktózy. Sacharóza je známá spíše jako stolní cukr anebo rafinovaný cukr. Např: Fruktóza se používá v různých nápojových směsích, mražených šťávách, ochucených vodách a energetických nápojích, limonádách, ochuceném mléku, cereáliích, pečivech, jogurtech a konzervovaném ovoci a sladkostech. Sacharóza se používá v pečivu, džemech, kondenzovaných mlécích, omáčkách, zmrzlinách, masových konzervách a v pivovarnictví ke kvašení.
  • Med: Skládá se hlavně z fruktózy (40 %) a glukózy (30 %) a má stejnou relativní sladkost jako sacharóza. Obsahuje také maltózu, disacharid složený ze dvou spojených glukózových jednotek (7 %), malého množství sacharózy (1-2 %) a složených sacharidů (1-2 %).
  • Sušená třtinová šťáva: Vyrábí se z cukrové třtiny (jako obyčejný bílý stolní cukr) a skládá se převážně ze sacharózy. Sušená třtinová šťáva by měla být podle posledních směrnic FDA správně označována jako “sušený třtinový sirup”. Prochází o krok menším zpracováním než bílý cukr, proto ji někteří považují za zdravější.
  • Fíky a datle: Tyto druhy ovoce obsahují převážně fruktózu a glukózu a malé množství (~5-10 %) složených sacharidů. Oba mají vysoký obsah draslíku a obsahují značné množství vlákniny (jsou proto známé jako přírodní projímadla).
  • Sirup z hnědé rýže: Toto sladidlo se skládá z tri-sacharidu maltotriózy (~50 %), disacharidu maltózy (~45 %) a monosacharidu glukózy (~3 %). Má velmi vazkou konzistenci (podobně jako med) a specifickou “ořechovou/máslovou” chuť.
  • Ovocné pyré/ koncentráty: Některé společnosti vyrábějící gely používají ovocná pyré a koncentráty k oslazení a ochucení svých produktů. Převládajícím cukrem v ovoci je fruktóza, ale najdeme v něm i glukózu a sacharózu.
  • Energy Smart®: Patentované (#4,873,112) sladidlo složené převážně z maltodextrinu a koncentrátů ovocné šťávy. Koncentráty ovocné šťávy obsahují fruktózu, glukózu a sacharózu.
  • Palatinose®: Obchodní název pro isomaltulózu, což je izomer sacharózy.

Voda

Zde není nic složitého – voda se nachází v gelech jako rozpouštědlo pro sacharidy. Množství vody se u energetických gelů trochu liší, důsledkem čehož jsou některé hustší než jiné. U některých gelů se začala používat kokosová voda jako náhrada za čistou vodu.

Acidulanty (okyselovací prostředky)

Jsou uvedeny na etiketách o složení jako kyselina citronová, kyselina fumarová, kyselina jablečná a síran sodný. Acidulanty se používají ke snížení PH energetických gelů na hladinu bezpečnou pro balení. Kyselina citronová (nejběžnější acidulant v energetických gelech), fumarová a jablečná dodávají energetickým gelům kyselou chuť, což je vhodné u ovocných příchutí. Síran sodný se někdy používá u příchutí s vyšším PH jako např. čokoládová (kakaový prášek je alkalický, a proto zvyšuje PH gelů).

Ochucovadla

Společnosti vyrábějící gely používají různé prostředky k ochucení svých produktů. Ty zahrnují přírodní ochucovadla, kakaový prášek, vanilkový extrakt, med a ovocná pyré/koncentráty. 

Elektrolyty

Sodík a draslík jsou dva hlavní elektrolyty vyskytující se v energetických gelech, přidávají se ve formě chloridu sodného (kuchyňská sůl), mořské soli, citrátu sodného a citrátu draselného.

Kofein

Téměř každá společnost vyrábějící energetické gely vyrábí alespoň jednu příchuť, která obsahuje kofein. Kofein může být přímo přidaný do složení gelů (ve složení uváděný jako kofein) nebo jako součást extraktu (například extrakt z kolového ořechu, výtažek ze zeleného čaje, extrakt ze semen guarany).  Více o efektech různých stimulantů se můžete dočíst v mém předešlém článku ZDE.

Barviva

Většina sportovních gelů neobsahuje přidaná barviva. Ty, které je obsahují (Accel Gel a E-Gel), je získávají z umělých barviv Žlutá#5 a Červená #40. 

Antioxidanty

Vitamín C (jako kyselina askorbová) a vitamín E (jako acetát vitamínu E) jsou součástí několika gelů.

Aminokyseliny

Některé značky (Chia Surge, Gu, Accel Gel, E-Gel, EFS Liquid Shot, Hammer Gel, Wilderness Athlete) uvádějí nějakou kombinaci leucinu, isoleucinu, valinu (řadí se k větveným aminokyselinám neboli BCAA), beta-alanin, histidin a L-glutamin.

Protein

Jen dva druhy gelů (Accel Gel and Mud Energy) obsahují proteiny. Zdrojem proteinu v gelech značky Accel Gel je syrovátkový proteinový izolát a hydrolyzát (oba pocházející z mléka), zatímco gely značky Mud Energy používjí kolagenové peptidy, syrovátkový proteinový izolát a protein z hnědé rýže.

Vitamíny/minerály

Vitamín B1 (mononitrát thiaminu), vitamín B2 (riboflavin), vitamín B3 (niacinamid), vitamín B5(pantothenan vápenatý), vitamín B6 (pyridoxin hydrochlorid), vitamín B12 (kyanokobalamin), vitamín C (kyselina askorbová), vitamín E (acetát vitamínu E), vápník (jako uhličitan vápenatý, chlorid vápenatý a chelát vápenatý nebo Calci-K®) a hořčík (jako chelát hořečnatý nebo Magnachel®) jsou vitamíny a minerály vyskytující se ve 4 výrobcích.

Byliny

Jen tři druhy gelů (Ethicsport, Gu, Honey Stinger) obsahují byliny; Najdeme v nich heřmánek, zázvor, výtažek z kolového ořechu a výtažek z ženšenu.

Konzervanty

S výjimkou gelů Clif Shot, Reload, Vega Sport a Mud Energy, všechny další gely obsahují benzoát sodný a sorbát draselný (někdy uváděný jako kyselina sorbová). Konzervanty jsou nezbytné pro udržení bezpečnosti a skladování výrobku. Většina energetických gelů má pH mezi 3,5 – 4,2; benzoát sodný a sorbát draselný jsou díky tomuto rozmezí pH standardními konzervanty v potravinářském průmyslu.

Pektin

Najdeme ho v řadě gelů produktů jedné společnosti (Gu), v jiné se nachází glycerin (Accel Gel). Tyto dvě složky jsou přítomné hlavně pro dobrý pocit v ústech. Poznámka: Energetické gely nepotřebují “želírovací prostředky” pro dosažení vazké konzistence. Navzdory hlasité reklamě jedné společnosti (EFS), není u žádného z energetických gelů na trhu pro dosažení vazkosti finálního produktu použito želírovacího prostředku. Jednoduché smíchání velkého množství sacharidů s malým množstvím vody vytváří gelovou konzistenci energetických gelů. Ačkoli se pektin používá v potravinářství pro zahuštění nebo stabilizování produktu (džemů, marmelád, proteinových nápojů atd.), myslím si, že v gelech společnosti Gu se pektin používá jednoduše pro zvýšení jemnosti produktu — neslouží tam jako želírovací prostředek.

Více o mém testování gelů: