Zásadní vliv světla na naše štěstí, metabolismus a zdraví
Proč řada vrcholových sportovců a olympioniků využívá červené a infračervené světlo jako jeden z hlavních nástrojů regenerace a obnovy sil? Co se skrývá ve slunečním záření, co je fotobiomodulace a proč americká společnost NASA přišla s programem využití červeného světla ve vesmíru?
V tomto článku se budeme zabývat i tím, proč je slunce tak důležité a jak můžeme ze zvýšeného vystavení se slunci profitovat. Uvedeme si také pár důvodů, proč může světelná terapie (nebo fotobiomodulace) znásobit ozdravnou sílu slunce, vést k harmonizaci buněk, sportovního výkonu, urychlené regeneraci a doslova naboostovat tělo energií.
Od dob starověkého Řecka až po středověk byla opálená pokožka vnímána jako znak chudoby, proto bohatí lidé minimalizovali vystavování se slunečnímu svitu. Na počátku dvacátého století vedl výzkum Augusta Rolliera ke vzniku solárií – budovám navrženým k optimálnímu vystavování se slunci. Ty vznikaly na území celého Švýcarska za účelem rychlého opalování. Tím bylo dosaženo úžasných výsledků při léčbě tuberkulózy, neštovic, lupusu, a dokonce i chronických nemocí jako je artritida.
Historie slunečního světla
V polovině dvacátého století opalování opět vyšlo z módy, z velké části kvůli tomu, že Americká onkologická společnost začala démonizovat slunce jako hlavní důvod rakoviny kůže. Doktoři, vědci a klinické výzkumy nicméně dokazují, že konsistentní (a uvážené) vystavování se slunci je vlastně nutnou součástí celkového zdraví a esencí života.
Škodí nám slunce?
Odpověď na tuto otázku není úplně tak jednoznačná, jak si mnozí z nás myslí. Uvědomte si následující: během staletí, nehledě na geografickou polohu, byly velké skupiny lidí vystaveny téměř neustálému slunečnímu svitu. I během 10. a 20. let 20. století bylo opalování ve Spojených státech vcelku populární. Tak proč epidemie kožních nádorů uhodila až v sedmdesátých letech 20. století? A pokud jsou řešením ochranné krémy proti slunci, proč se podíl melanomů od roku 1973 zvýšil o více jak 200 % – i přesto, že průmysl s ochrannými krémy se zvýšil z 18 milionů dolarů v roce 1972 na zhruba 2 miliardy dolarů?
Těžko uvěřit, že hlavním problémem bylo sluneční záření. Vlastně důkazy podporující myšlenku, že je slunce škodlivé, začínají mít určité trhliny. Několik nedávných studií došlo k závěru, že konzistentní vystavení se slunci snižuje šanci na zhoubné nádory kůže, a naopak zvyšuje míru přežití. Nedávný přehled mnoha studií došel k závěru, že:
“Existují hromadící se důkazy ve prospěch slunečního záření jako ochranného faktoru před několika typy rakoviny.”
European Journal of Cancer Prevention
Smutné, že si stále mnoho lidí myslí, že slunce nám škodí. Faktem je, že jsme se natolik „odpojili“ od přirozeného slunečního světla, že naše těla nejsou vybavena na to vypořádat se s jeho nedoceňovanými účinky. Uvědomme si, kolik času tráví naše generace na slunci – jsme neustále zavření v místnostech, školách, sportovních halách, domovech, nákupních centrech, mažeme se ochrannými krémy a tím nepouštíme “zdravou míru slunečního světla” do našeho těla!
Možná vás překvapí, že pokud ráno vystavíte své tělo slunci, můžete tím připravit své buňky na účinky UV záření později ten den. Úžasné také je, že vlnová délka ranního a večerního slunečního záření má přirozené hojivé účinky. Je to proto, že červené a infračervené vlnové délky, které jsou ve vyšších koncentracích právě ráno a večer, mají unikátní schopnost podporovat mitochondriální funkce. To následně umožňuje našim buňkám, jak odolávat stresu, tak lépe využít účinky UV záření. A navíc vystavování se Slunci při změně ročních období nám dopomůže k vytvoření opálení, které slouží jako přírodní ochrana proti silnějšímu UV záření během letních měsíců.
Důkazy tedy ukazují, že sluneční svit nakonec vůbec nepředstavuje zlo – jen musíme pochopit, jak Slunce působí na naše tělo, a využít jeho potenciálu ke zlepšení svého zdraví, psychiky a energie!
Proč je sluneční světlo tak důležité?
Stejně jako doslova všechen ostatní život na zemi, i lidské tělo potřebuje pro mnoho základních funkcí slunce. Bylo by těžké přehnat jeho význam pro naše emocionální a fyzické zdraví. Fakt, že tělo využívá UV záření k produkci vitamínu D je dobře znám. Ale mnoho dalších důležitých přínosů není až tak známo. Pojďme se do nich ponořit více.
Přínosy přijímání slunečního záření skrze oči
Naše sítnice jsou přímo spojeny se supra-chiasmatickými jádry (SCN) hypotalamu, který funguje jako řídící centrum cirkadiánních rytmů těla. Kvůli tomu hraje světlo přijímané skrze oči zásadní roli v hormonálních funkcích – včetně produkce melatoninu, který reguluje náš spánek. Tělo doslova ví, že má kvůli rannímu světlu tento hormon „vypnout“. Tento druh vystavení se světlu brzy ráno také napomáhá k produkci melatoninu později večer, když už světlo není. A co je ještě úžasnější, hypotalamus, který je řízen světlem, je zodpovědný za kontrolu teploty těla, žízně, hladu a emociální aktivity – navíc vedle regulování hormonů a cirkadiánních rytmů!
Dopamin je další chemikálie, která je kontrolována světlem a vylučována v mozku. Funguje jako neurotransmiter a je úzce spjat s emocemi odměny a potěšení. Vlastně mnoho návykových látek zvyšuje dopaminovou neuronální aktivitu.
Studie ukázaly, že je vystavení se slunečnímu záření spjato se zvýšenou produkcí dopaminu. Je tedy jasné, že světlo přijaté skrze naše oči hraje mnohem významnější roli než si většina z nás uvědomuje.
Jak naše tělo metabolizuje světlo
Existuje hodně prokázaných benefitů přijímání slunečního světla určitých vlnových délek přímo skrze pokožku a lidskou tkáň.
Výzkumníci zabývající se světelnou terapií neboli fotobiomodulací, objevili neuvěřitelně silné funkce odvozené od záření v optimálním rozmezí. Zlepšené mitochondriální funkce, které ovlivňují doslova všechny buněčné metabolické činnosti, se výrazně projevují ve zlepšení zdraví v mnoha směrech – včetně zvýšení sportovního výkonu, výraznámu urychlení regenerace, snížení zánětu, zvýšení testosteronu a celkovému zlepšení kloubů a kůže. Navíc k těmto klinicky prokázaným příznivým účinkům, několik studií demonstrovalo, že určité vlnové délky světla mohou zvýšit tok krve (mikrocirkulace) a pomáhají při vzniku nových kapilár. Doktor Gerald Pollack zkoumá ve své, cenou ověnčené knize „The Forth Phase of Water“ tento koncept ještě podrobněji.
Když to shrnu: vědci pouze začínají chápat zásadní roli, kterou světlo v našem celkovém zdraví hraje. Nedávno objevené důkazy silně naznačují, že vystavení našeho těla tomu správnému typu světla může vést k určitým úžasným pozitivním účinkům.
Jak můžeme mít z více světla prospěch?
Je zjevně důležité získat tolik slunečního světla, jak jen to je možné – hlavně v tu správnou denní dobu. Například ranní sluneční světlo správně nastaví náš cirkadiánní rytmus. Avšak z různých důvodů je pro většinu z nás obtížné pravidelně trávit v tu správnou denní dobu hodiny na slunci. Buď žijeme na místě s omezeným slunečním zářením po většinu roku nebo naše nabité rozvrhy prostě nedovolí, abychom trávili na sluníčku více času.
Skutečnost je taková, že dle odhadů Američané tráví 93 % svého času uvnitř budov. Protože to platí i pro většinu z nás, uvedu skvělý způsob, jak získat více červeného a blízkého infračerveného světla – druhy slunečního záření, které dle klinických důkazů zlepšují zdraví. Fotobiomodulační přístroje (PBM) klinické úrovně jsou určené pro celé tělo. Vysoké dávky těchto správných slunečních záření velmi zlepšují buněčnou funkci, což vede k mnoha zdravotním benefitům, jak je popsáno výše. Používání kvalitního PBM přístroje každý den znamená obohacení o záření té nejpříznivější vlnové délky. Při mojí návštěvě na světové konferenci Biohacking Summit jsem si mohl vyzkoušet hned několik takovýchto fotobiomodulátorů.
Opravdu terapie červeným světlem funguje?
NASA se ptala na to samé, když v roce 1993 pověřila společnost QDI, aby provedla výzkum týkající se terapie červeným světlem. Poté, co bylo dokázáno, že tato technologie může aktivovat růst rostlin ve vesmíru, začalo se s výzkumem lékařské aplikace LED diod – se zvláštním důrazem na to, jak se LED energie dostane do lidských buněk. Výzkum ukázal pozitivní účinky červeného světla určité vlnové délky – 660 nanometrů (nm) – na zdraví. To začalo jako způsob, jak omezit ztrátu kostní hmoty a svalů u astronautů, vedlo ke stovkám peer review klinických studií dokumentující široké spektrum pozitivních účinků. Dokonce i FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) odsouhlasilo světelnou terapii pro léčbu bolestí kloubů a artritidy, redukci vrásek a mnoha dalších neduhů jako je urychlení regenerace, nebo optimalizace hormonálních funkcí.
Krom těchto klinických důkazů jsme osobně byli svědky toho, že terapie světlem zlepšila strie, naprosto vyléčila ekzém, který přetrvával roky, a velmi zlepšila regeneraci svalů po náročném cvičení. Skutečné pozitivní účinky červeného světla na naše zdraví jsou nesmírné. Hádám, že i vy máte doma nebo jste využívali u doktora či v salónu nějaký ten přístroj na tomto principu.
Jak terapie červeným světlem funguje?
Lidské tělo potřebuje světlo. Bez slunečního světla nám bude velmi chybět vitamín D – nemluvě o dalších fyziologických a emocionálních nástrahách, kterým bychom čelili. Přírodní sluneční světlo je kombinací celého viditelného světelného spektra (400-700 nm), ultrafialového záření (UV, 300-400 nm) a také infračerveného záření (700-1000 nm). Většina lidí si je vědoma potenciálních rizik spojených s přílišným slunečním zářením kvůli ničivým UV paprskům. Avšak tělo pozitivně reaguje na světlo v rozpětí vlnové délky 600-900 nm, což je také nazýváno jako „terapeutické okno“.
Tato světelná energie dokáže projít skrze lidskou tkáň mnohem snadněji než ostatní vlnové délky. Hlavně světlo v rozmezí od poloviny 600 nm až do poloviny 800 nm poskytuje optimální biologické reakce. Tato energie je tělem absorbována a stimuluje ATP, režim transportace chemické energie na buněčné úrovni.
Jinými slovy, buňky, které dostanou správné spektrum světla s optimálními vlnovými délkami, jsou schopné vykonávat svoje přirozené funkce na mnohem lepší úrovni.
I z těchto všech důvodů se stala fotobiomodulace jedním z mých nejefektivnějších a nejrychlejších nástrojů, jak kvalitně naboostovat své tělo energií, skvěle zregenerovat a optimalizovat svůj hormonální systém včetně dopaminu či testosteronu. Mám ji odzkoušenou již řadu let stala se součástí mých každodenních rituálů. Osobně nedám dopustit na panely Lighthacker, které jsou v současnosti nejvýkonnější a nejsilnější fotobiomodulační panely na světě a na jejichž vývoji jsem měl tu možnost se podílet.
Zdroje:
- Emília de Abreu Chaves M, Rodrigues de Araújo A, Piancastelli ACC, and Pinotti M. “Effects of low-power light therapy on wound healing: LASER x LED.” An Bras Dermatol. 2014 Jul-Aug; 89(4): 616–623.
- Mitchell UH, Mack GL. “Low-level laser treatment with near-infrared light increases venous nitric oxide levels acutely: a single-blind, randomized clinical trial of efficacy.” Am J Phys Med Rehabil. 2013 Feb;92(2):151-6.
- Michael R. Hamblin. Mechanisms and applications of the anti-inflammatory effects of photobiomodulation. AIMS Biophys. 2017; 4(3): 337–361.
- Reece, J. B.; Urry, L. A.; Cain, M. L.; Wasserman, S. A.; Minorsky, P. V; Jackson, R. B. Cellular respiration and fermentation. In Campbell Biology. 2011 10th ed. pp. 162-184. San Francisco, CA: Pearson.
- Huang, Ying-Ying; Chen, Aaron C.-H.; Carroll, James D.; Hamblin, Michael R. Biphasic dose response in low level light therapy. 2009 Nonlinearity in Biology, Toxicology, and Medicine.
- Di Lullo, Gloria A.; Sweeney, Shawn M.; Körkkö, Jarmo; Ala-Kokko, Leena & San Antonio, James D. (2002). Mapping the Ligand-binding Sites and Disease-associated Mutations on the Most Abundant Protein in the Human, Type I Collage.. J. Biol. Chem. 277 (6): 4223–4231.
- The Healthline Editorial Team, Gotter A and Rogers G, MD. Low Testosterone in Men. Healthline. Jul 2016.
- Myerson, A. Influence of ultraviolet radiation on excretion of sex hormones in the male. Endocrinology. 1939;25:7-12.
- Ahn JC, Kim YH and Rhee CK. The effects of low level laser therapy (LLLT) on the testis in elevating serum testosterone level in rats. Biomedical Research. 2013; 24(1):28-32.
- Fagiolini A et al. Lack of interest in sex successfully treated by exposure to bright light. European College of Neuropsychopharmacology. Sept 2016.